BOĆKI już Są!
Lotka i Tymek, boćki, których menadżerem jest VATTENFALL, wreszcie wróciły do kraju. Spóźniony powrót usprawiedliwiły gwałtownie rosnącym przyrostem naturalnym. Przygody pary można obserwować na stronie vattenfall.pl 24 godziny na dobę.
Firma opiekuje się bocianimi gniazdami na Śląsku, z których ponad 100 spoczywa na specjalnie zabezpieczonych kojcach. Na moment przybycia naszych znajomych bocianów w skupieniu oczekiwaliśmy od 15 marca. W pierwszy wtorek kwietnia para po długiej podróży zawitała ponownie w swoim domostwie. Wizyta w gnieździe pozwala na obserwację codziennych zwyczajów tych pięknych ptaków. Obserwacje ptasich perypetii są jak czytanie z wielkiej księgi przyrody.
Pokazywane w Internecie gniazdo spoczywa na jednym ze słupów energetycznych w Rybnej koło Tarnowskich Gór. Dla komfortu bocianów i bezpieczeństwa linii energetycznych, gniazdo osadzono na specjalnie do tego skonstruowanym kojcu/stelażu. Parze skrzydlatych wędrowców życzymy przyjemnego pobytu, udanych łowów i wzorem lat poprzednich licznego potomstwa będącego najlepszym gwarantem wzrostu przyrostu naturalnego w Polsce.
VATTENFALL ogłasza konkurs „Jajo” – pierwsza osoba, która przyśle zdjęcie (print screena) z pierwszym jajem, które pojawiło się w gnieździe w Rybnej otrzyma w nagrodę sprzęt AGD wartości 2000 zł. Print screeny trzeba wysyłać na adres: marek.knapik@vattenfall.pl
Vattenfall objął także patronatem akcję Spring Alive, organizowaną po raz trzeci przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). W ramach tego wydarzenia sympatycy przyrody wypatrują ptasich posłańców wiosny. Na międzynarodowej stronie www.springalive.net, polscy uczestnicy programu od 1 marca br. mogą rejestrować wiosenne obserwacje bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka i kukułki.
Na podstawie informacji zamieszczanych przez uczestników z 29 krajów europejskich, aktualizowana będzie mapa przylotów ptaków na całym kontynencie. W zeszłym roku na podstawie danych zebranych od 8 500 osób uzyskano interesujący obraz zmian w terminach ptasich wędrówek.
OTOP zaprasza wszystkich miłośników środowiska naturalnego do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami na stronie projektu. Udział w akcji jest bardzo prosty: wystarczy wybrać się na spacer, na łąkę lub w pobliże zbiorników wodnych i wypatrzeć lub usłyszeć bociana białego, jaskółkę dymówkę, jerzyka bądź kukułkę a następnie opis sytuacji zamieścić na stronie: www.springalive.net
Wejherowianie do boju! i do aparatów nagrody czekają a boćków u nas dostatek!